Fatih Sultan Mehmet’in tılsımlı madalyonu rekor fiyata satışa çıkıyor

Osmanlı Devleti’nin imparatorlarından Fatih Sultan Mehmet’in portresinin yer aldığı ve yüzyıllardır kayıp olduğu tahmin edilen tılsımlı madalyonu açık artırmaya çıkıyor…

Bonhams müzayede evi tarafından açık artırmaya çıkarılan bronz madalyonun 2 milyon İngiliz pounduna (yaklaşık 82 milyon TL) satışa çıkması planlanıyor. Bir İslam hükümdarının batılı bir sanatçı tarafından yapılmış bilinen en eski portresinin yer aldığı madalyonun Fatih Sultan Mehmet’in boynuna asılması için sipariş edildiği tahmin ediliyor.

II. Mehmet’in gençliğindeki tek portresi olduğu düşünülen madalyon 2000 yılında yeniden ortaya çıkmıştı. Tarihçiler ve akademisyenler madalyonun çok değerli ve nadir olduğunu açıklarken Bonhams müzayede evinin İslam ve Hint sanatı başkanı Oliver White, “Bu büyük bir yeniden keşif” dedi.

“GENÇLİĞİNİ GÖSTEREN TEK MADALYON”

White, “Bu, Mehmed II’nin 1453’te Konstantinopolis’i fethetmeden önceki gençliğini gösteren, bilinen tek madalyondur. Madalyonun Sultan tarafından kişisel bir tılsım olarak takıldığı ve Roma imparatorlarının halefi olarak imparatorluk arzularının fiziksel bir tezahürünü sağladığı düşünülüyor” ifadesini kullandı.

Çapı 92 mm olan tılsımı hangi Rönesans dönemi sanatçısının yaptığı bilinmezken 1481’de Fatih Sultan Mehmet’in ölümünden sonra madalyonun kaybolduğu belirtildi.

Portre madalyonuna 2 milyon sterlinlik bir üst değer biçen Bonhams, bronzun kalıcılığının hayatta kalmasını sağladığını, ancak “arka yüzünde herhangi bir metin veya ikonografik detayın bulunmamasının – bir tılsım işlevi için gereksiz – eserin dikkat çekici arka planını gizlemeye yardımcı olduğunu” duyurdu.

Bonhams tarafından İngiltere’de açık artırmaya çıkacak madalyonun müzayedesi 21 Mayıs’ta gerçekleşecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x