Tokat’ta şehit babası “Marketten hediye çeki kazandınız” denilerek dolandırıldı

İHA

Suriye’nin Tel Abyad bölgesinde 20 Ekim 2019’da şehit olan Piyade Uzman Onbaşı Sefa Fındık’ın Tokat’ın Yeşilyurt ilçesi Kuşçular köyünde yaşayan babası İsmail Fındık’ı 16 Mart’ta telefonla arayan bir kişi, “Marketten 5 bin lira değerinde alışveriş çeki kazandınız” diyerek şehit babasından kimlik bilgilerini istedi.

Baba Fındık, hediye çeki miktarından daha fazla alışveriş yapmak için kartının fotoğraflarını ve bilgilerini bu kişiye gönderdi.

Şehit babasını bile dolandırdılar: Alışveriş çeki kazandınız…

Bir süre sonra bankadan aranarak kartından 18 bin 700 lira alışveriş yapıldığı belirtilen Fındık, kartını iptal ettirerek suç duyurusunda bulundu.

İsmail Fındık, kendisini arayan kişinin, hediye çekinden yararlanabilmesi için önce kimlik numarasını istediğini, vermek istemeyince, alışveriş yapıp ihtiyaç sahiplerine verebileceğini söyleyince ikna olduğunu anlattı.

“Toplam 18 bin 700 liradan fazla alışveriş yapılmış kartımdan”

Fındık, “Ben de üstüne biraz da ben koyarım köyümüzün fakirlerine dağıtırım diye düşündüm. İstediği bilgileri gönderdim. Gelen isteklere cevap verdim. Sonra da ‘Bu banka hesabın kilitlendi’ dedi. Ben de başka banka hesabımı verdim. Gece sahurda kızlarıma, ‘Şehit ailelerine marketten hediye çeki veriyorlar’ dedim. Onlar da ‘Baba dolandırmışlar seni’ dediler. Pazartesi sabah bankadan telefon geldi. Benim kartımla İzmir’den alışveriş yapılmış. Toplam 18 bin 700 liradan fazla alışveriş yapılmış kartımdan. Mağdur olduk. Suç duyurusunda bulundum.” dedi.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x